نصب گوگل آنالیتیکس را حرفه ای یاد بگیرید

چرا نصب گوگل آنالیتیک اهمیت دارد

خیل از سایت ها بعد از اینکه سایت خود را به سرچ کنسول گوگل وصل کردند، احساس می کنند که دیگر نیازی به گوگل آنالیتیک ندارند. در حالیکه اطلاعات گوگل آنالیتیک واقعا در نوع خود بی نظیر هستند. ما باید خوشحال باشیم که گوگل این ابزارها را به صورت پولی به ما ارائه نمی دهد. در اینصورت خیلی از سایت ها نمی توانستند آمارهای سایت خود را به صورت ریز و دقیق بررسی کنند.

مزیت های خاص گوگل آنالیتیکس

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از آنالیتیکس در سایت ها، آمارهای بسیار دقیق و زیاد در مورد سایت ماست. امروزه ابزارها و سایت های زیادی هستند که یکسری گزارشات در مورد وبسایت ها می دهند. که اکثرشان هم اگر بخواهید به صورت کامل گزارش گیری کنید، باید هزینه های را پرداخت کنید. بخصوص برای ما ایرنی ها و بالا بودن قیمت دلار که بسیار سخت هست.

این ابزار گوگل در ارائه اطلاعات مهمی در خصوص کاربران و نحوه ورود و خروج آنها و همچنین فعالیت آنها در سایت ما و از همه مهم تر قدرت سایت ما در تعامل با کاربران اطلاعات جامعی خواهد داد.

شما می توانید متوجه شوید که کاربران از کدام کشورها و با چه نوع سیستمی (دسکتاپ – موبایل – تپلت و …) وارد سایت شما شده اند. همچنین به شما خواهد گفت که کاربران از چه مرورگرهایی وارد سایت شما شده و از چه صفحاتی از سایت شما تعامل بیشتری دارند.

همچنین به شما خواهد گفت کاربران سایت شما از چه صفحاتی خارج (Exit page) می شوند. این موضوع می تواند به شما کمک کند تا بتوانید جلوی خروج کاربران خود از صفحاتی که نرخ خروج بالایی دارند را بگیرید.

همچنین شما می توانید متوجه شوید که چه مطالبی در سایت شما بازدید خوبی داشته و این به شما یک استراتژی جدید می دهد که بتوانید در بخش خاصی از کسب وکار خود فعالیت بیشتری داشته باشید.

شما می توانید بررسی کنید که کاربران در سایت شما به صورت میانگین در طول روز چقدر حضور دارند. هر چقدر این آمار بالاتر باشد، نشانه دهنده علاقمندی کاربران شما به سایت شما می باشد.

همچنین می توانید یکسری کمپین های تبلیغاتی خود را به گوگل انالیتیک اتصال دهید تا بازدید و امار دقیق کمپین خود را بررسی کنید. این موضوع برای اکثر کسب وکارهایی که کمپین های تبلیغاتی دارند،گزینه مناسبی هست.

نکته دیگر در مورد ویژگی های خاص ابزار آنالیتیکس گوگل در مورد تست های مختلف از کمپین های مختلف پولی و رایگان (داخل و خارج سایت) هست. شما می توانید در زمان های خاصی با کمک نسخه رایگان این ابزار، یکسری فعالیت کاربران را زیر نظر بگیرید و متوجه شوید که آنها چه نوع واکنشی نسبت به کمپین های شما دارند.

کار کردن با این ابزار در ابتدا کمی سخت هست. آن هم بخاطر بخش های مختلف آن و استفاده های گوناگون از هر بخش آن هست. اما خیلی از کسب وکارهای کوچک و متوسط نیاز نیست که با تمام بخش های آن در ابتدا آشنایی کامل داشته باشند.

مراحل نصب گوگل آنالیتیک در سایت

اولین کار داشتن یک حساب جیمیل هست. در این مورد می توانید با یک سرچ ساده نحوه ساخت جیمیل را آموزش ببینید. مرحله بعدی سرچ کردن روی آدرس https://analytics.google.com/analytics/web/ هست. سپس با هر حساب جیمیلی که دارید و مشخص کرده اید می توانید وارد بخش آنالیتیک شوید.

سپس اگر با اکانت خود وارد گوگل آنالیتیکس شده اید، زیر تیتر که دکمه آبی زده شده است می توانید کلیک کنید.

با توجه به عکس زیر فقط کافیست یک نام برای کانت گوگل آنالیتیک خود انتخاب کنید. سعی کنید در این قست یک نام معمولی برای آن انتخاب کنید و از نام سایت پرهیز کنید. زیرا شاید بعدا چند سایت در این اکانت داشته باشید. سپس دکمه next را بزنید.

حالا باید یک نام دیگر برای این بخش انتخاب کنید و کشور خود را به ایران تغییر دهید. پیشنهاد می کنم نام این قسمت را با بخش قبلی آن متفاوت انتخاب کنید.

در این قسمت شما Business information نوع حوزه کاری خود و تعداد افراد کسب وکار خود را انتخاب می کنید. در بخش آخر که تیک های زیادی دارد هم نیاز نیست چیزی وارد کنید. دکمه next را بزنید.

بعد از این مرحله یک پنجره پاپ آپ باز می شود که با زدن تیک ها و سپس دکمه I Accept این صفحه بسته شده و وارد صفحه اصلی ابزار گوگل انالیتیک می شود که در این بخش هم یک پنجره پاپ آپ باز می شود و با زدن تیک همه گزینه ها طبق عکس زیر و save کردن آن، وارد مرحله بعدی می شوید.

سپس باید معین کنید که چه برنامه ای را می خواهید به آنالیتیکس وصل کنید. طبق عکس زیر ما نسخه وب را از بخش Data Streams نوار کناری تیک می زنیم.

بعد از ین مرحله شما باید طبق تصویر زیر آدرس دامنه خود را وارد کنید و بهتر هست در سمت راست آن که یک فیلد خالی قرار داد، نام فارسی سایت خود را قرار دهید. سپس دکمه آبی را کلیک کنید.

در بخش بعدی شما اطلاعات جالبی را مشاهده خواهید کرد. شما در قسمت Tagging Instructions 2 زیر منو دارید که می توانید با کمک هر کدام از آنها کد آنالیتیک را کپی و در سایت خود و ابزار تگ منیجر قرار دهید.

با توجه به تصویر زیر ما قصد داریم که کد را در بخش هدر سایت قرار دهید. طبق عکس زیر از بخش اول کمک می گیریم و آن را در هدر سایت کپی می کنیم.

سپس دکمه وریفای در گوگل آنالیتیک را برای تایید و درست بودن نصب گوگ آنالیتیک در سایت بزنید و به صفحه زیر بروید و دیتای خود را با یکبار رفرش کردن صفحه گوگل آنالیتیک مشاهده کنید. البته در ابتدای سایت گزارشی وجود ندارد و مدتی طول می کشد تا یک آمار در بخش گوگل آنالیتیک نشان داده شود.

جمع بندی نصب گوگل آنالیتیکس

با توجه به اهمیت ابزار آنالیتیکس برای سایت و بویژه اطلاعات بسیار مهمی که برای سایت ها به صورت رایگان ارائه می دهد پیشنهاد می کنیم که حتما اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

علی احمدی

علی احمدی

از سال 97 به صورت تخصصی سئو کار می کنم و سئو برای من فقط کار نیست. سئو یعنی زندگی، از سئو صبر، پذیرفتن اشتباهات، تلاش بدون دیدن نتیجه کوتاه مدت رو یاد گرفتم.